poniedziałek, 12 października 2015

"Jak cie widzą tak cie piszą" - oko na dobermana part I


Kilka faktów o przeszłości..

Największy z pinczerów, który wywodzi swoją nazwę od swojego twórcy - to jedyny taki przypadek w niemieckich rasach. Opowieści na temat pobudek do kreowania takiego właśnie psa nie są zbyt chlubne dla rasy.
Fryderyk L. Dobermann był prawdopodobnie poborcą podatkowym, właścicielem przetwórstwa odpadów rzeźniczych, a także hyclem. Łapiąc bezpańskie psy skupiał swoją uwage na tych ostrych i te krzyżował z wtedy już znanymi "psami rzeźnickimi"(były one uważane za czyste rasy w tym okresie).Między innymi byli to pradziadowie dzisiejszych rottweilerów, pomieszanych z ówczesnymi psami z Turyngii- to im można zawdzięczać czarną podpalaną szatę.
Dobermannowi zależało by jego psy były mocnej i surowej budowy, niewymagające pielęgnacyjne a także nastawione na prace z przewodnikiem. Z czasem dostrzeżono w nich potencjał na psy policyjne, gdzie swój status "psów rzeźnickich" zmieniły na "psy żandarmy".
Można by rzec, że żadne z określeń nie ma przyjemnego oddźwięku na odbiorcach, jednak prawdą jest że w każdej z tych ról dobermany sprawdzały się idealnie.
Ogólnie można powiedzieć że dobermany mają swojej historii kojarzenia z dogami niemieckimi, owczarkami niemieckimi, rottweilerami, wyżłami i pinczerami.
Nie wiadomo jednak w którym momencie dobermany zostały uznane za rasę. Zapiski z 1899 mówią iż w tym roku na ringu było wystawionych 12 psów tej rasy. Zwyciężył wtedy Graf Beling von Gronland od którego rozpoczyna się drzewo genealogiczne dzisiejszych dobermanów.


zdjęcie pobrane z dobermannpedigrees.nl

                      Thilda von Thuringen (ur 28.05.1901)
zdjęcie pobrane z www.dobermann-review.com

 Graf Benno von Thuringen(ur.25.05.1905)
www.dobermann-pedigrees.com




Może zastanawiać fakt, że skoro pan Dobermann chciał tak bardzo psy cięte to dlaczego nie poszedł bardziej w owczarki niemieckie który ma w naturalny sposób stojące uszy? No to jest ciekawe.. pytanie tylko jak wyglądałby pies z takimi 'radarami'.



posiłkowałam się wzorcem FCI z 1904 r



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz